Oscar Movies Watch List

Haven’t See

  1. Roman J. Israel, Esq.
  2. All The Money In The World
  3. The Boss Baby
  4. The Breadwinner
  5. Ferdinand
  6. Loving Vincent
  7. Victoria and Abdul
  8. Abacus: Small Enough to Jail
  9. Faces Places
  10. Icarus
  11. Last Men in Aleppo
  12. Strong Island
  13. Edith + Eddie
  14. Knife Skills
  15. Traffic Stop
  16. A Fantastic Woman
  17. The Insult
  18. Loveless
  19. On Body and Soul
  20. The Square
  21. Wonder
  22. Star Wars: The Last Jedi
  23. The Greatest Showman
  24. Garden Party
  25. Lou
  26. Negative Spaces
  27. Revolting Rhymes
  28. Dekalb Elementary
  29. The Eleven O’Clock
  30. My Nephew Emmett
  31. The Silent Child
  32. Watu Wote/All of Us
  33. War for the Planet of the Apes
  34. Molly’s Game

Have Seen

  1. The Big Sick
  2. Logan
  3. The Disaster Artist
  4. Kong: Skull Island
  5. Guardians of the Galaxy vol. 2
  6. Baby Driver
  7. Beauty and the Beast
  8. Coco
  9. Lady Bird
  10. Dunkirk
  11. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  12. I, Tonya
  13. Call Me by Your Name
  14. Get Out
  15. The Shape of Water
  16. Mudbound
  17. Darkest Hour
  18. Blade Runner 2049
  19. The Florida Project
  20. The Post
  21. Phantom Thread
  22. Marshall
  23. Dear Basketball
  24. Heaven is a Traffic Jam on the 405

75th Golden Globe Predictions

My 75th Golden Globe Predictions

Total…. 14/25

My picks are in BOLD.

Film

Best Picture – Drama

  • Call Me by Your Name
  • Dunkirk
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri — WINNER

Best Picture – Musical or Comedy

  • The Disaster Artist
  • Get Out
  • The Greatest Showman
  • I, Tonya
  • Lady Bird — WINNER

Best Director

  • Guillermo del Toro (The Shape of Water) — WINNER
  • Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Christopher Nolan (Dunkirk)
  • Ridley Scott (All the Money in the World)
  • Steven Spielberg (The Post)

Best Actor – Drama

  • Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
  • Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
  • Tom Hanks (The Post)
  • Gary Oldman (Darkest Hour) — WINNER
  • Denzel Washington (Roman J. Israel Esq.)

Best Actor – Musical or Comedy

  • Steve Carelll (Battle of the Sexes)
  • Ansel Elgort (Baby Driver)
  • James Franco (The Disaster Artist) — WINNER
  • Hugh Jackman (The Greatest Showman)
  • Daniel Kaluuya (Get Out)

Best Actress – Drama

  • Jessica Chastain (Molly’s Game)
  • Sally Hawkins (The Shape of Water)
  • Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) — WINNER
  • Meryl Streep (The Post)
  • Michelle Williams (All the Money in the World)

Best Actress – Musical or Comedy

  • Judi Dench (Victoria & Abdul)
  • Helen Mirren (The Leisure Seeker)
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Saoirse Ronan (Lady Bird) — WINNER
  • Emma Stone (Battle of the Sexes)

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe (The Florida Project)
  • Armie Hammer (Call Me by Your Name)
  • Richard Jenkins (The Shape of Water) 
  • Christopher Plummer (All the Money in the World)
  • Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) — WINNER

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige (Mudbound)
  • Hong Chau (Downsizing)
  • Allison Janney (I, Tonya) — WINNER
  • Laurie Metcalf (Lady Bird)
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)

Best Animated Film

  • Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco — WINNER
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Best Screenplay

  • Guillermo del Toro (The Shape of Water)
  • Greta Gerwig (Lady Bird)
  • Liz Hannah and Josh Singer (The Post)
  • Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) — WINNER
  • Aaron Sorkin (Molly’s Game)

Best Picture – Foreign Language

  • A Fantastic Woman
  • First They Killed My Father
  • In The Fade — WINNER
  • Loveless
  • The Square

Best Original Score

  • Carter Burwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Alexandre Desplat (The Shape of Water) — WINNER
  • Jonny Greenwood (Phantom Thread)
  • John Williams (The Post)
  • Hans Zimmer (Dunkirk)

Best Original Song

  • “Home” (Ferdinand)
  • “Mighty River” (Mudbound)
  • “Remember Me” (Coco)
  • “The Star” (The Star)
  • “This Is Me” (The Greatest Showman) — WINNER

Television

Best Television Series – Drama

  • The Crown
  • Game of Thrones
  • The Handmaid’s Tale — WINNER
  • Stranger Things
  • This Is Us

Best Television Series – Musical or Comedy

  • Black-Ish
  • The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
  • Master of None
  • Smilf
  • Will & Grace

Best Television Limited Series or Motion Picture 

  • Big Little Lies — WINNER
  • Fargo
  • Feud: Bette and Joan
  • The Sinner
  • Top of the Lake: China Girl

Best Actor in a Limited Series or Motion Picture

  • Robert De Niro (The Wizard of Lies)
  • Jude Law (Young Pope)
  • Kyle MacLachlan (Twin Peaks)
  • Ewan McGregor (Fargo) — WINNER
  • Geoffrey Rush (Genius)

Best Actress in a Limited Series or Motion Picture

  • Jessica Biel (The Sinner)
  • Nicole Kidman (Big Little Lies) — WINNER
  • Jessica Lange (Feud: Bette and Joan)
  • Susan Sarandon (Feud: Bette and Joan)
  • Reese Witherspoon (Big Little Lies)

Best Actor in a Television Series – Drama

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Sterling K. Brown (This Is Us) — WINNER
  • Freddie Highmore (The Good Doctor)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Live Schreiber (Ray Donovan)

Best Actress in a Television Series – Drama

  • Caitriona Balfe (Outlander)
  • Claire Foy (The Crown)
  • Maggie Gyllenhaal (The Deuce)
  • Katherine Langford (13 Reasons Why)
  • Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale) — WINNER

Best Actor in a Television Series – Musical or Comedy

  • Anthony Anderson (black-ish)
  • Aziz Ansari (Master of None) — WINNER
  • Kevin Bacon (I Love Dick)
  • William H. Macy (Shameless)
  • Eric McCormack (Will & Grace)

Best Actress in a Television Series – Musical or Comedy

  • Pamela Adlon (Better Things)
  • Alison Brie (Glow)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) — WINNER
  • Issa Rae (Insecure)
  • Frankie Shaw (Smilf)

Best  Supporting Actor in a Series, Limited Series, or Television Film

  • David Harbour (Stranger Things)
  • Alfred Molina (Feud: Bette and Joan)
  • Christian Slater (Mr. Robot)
  • Alexander Skarsgard (Big Little Lies) — WINNER
  • David Thewlis (Fargo)

Best  Supporting Actress in a Series, Limited Series, or Television Film

  • Laura Dern (Big Little Lies) — WINNER
  • Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
  • Chrissy Metz (This Is Us)
  • Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies)
  • Shailene Woodley (Big Little Lies)

Last Month in Watched It: December 2017

What I Watched December 2017

Movies:

  • The Book of Henry (2017)
  • Office Christmas Party (2016)
  • Better Watch Out (2017)
  • Logan Lucky (2017)
  • Four Christmases (2008)
  • Mother! (2017)
  • Bright (2017)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)
  • Call Me By Your Name (2017)

The Good:

T

The Bad:

I

The Old or Surprising:

I